Świadomość oddechu podczas pracy
Jak nie dać się wpędzić w wir pracy i obudzić się pod koniec dnia z przepełnionym umysłem i ponapinanym ciałem?
Wir pracy zachodzi wtedy gdy umysł przejmuje kontrole i kontakt z ciałem, odczuciami w nim występującymi jest zaburzony.
A więc rozwiązaniem problemu będzie utrzymanie świadomości na odpowiednio wysokim poziomie.
Pracowanie same w sobie nie jest złe, może być nawet pożyteczne i przyjemne. Ale gdy popadamy w skrajność i praca nas wciąga to wtedy mamy do czynienia z brakiem zrównoważonego umysłu, naszym paliwem i motywatorem działania są pragnienia i niechęci - czyli zanieczyszczenia umysłu.
Utrzymanie zrównoważonego umysłu, wolnego od pragnień i niechęci pomoże pracować w w harmonijny i zrównoważony sposób. Umysł nie będzie zatkany przez lęk więc jego potencjał do pracy będzie duży.
Utrzymanie świadomości podczas pracy może być bardzo trudne Dzieje się tak dlatego, że praca angażuje umysł do działania, a obserwacja myślącego umysłu jest już dużym wyzwaniem. To jak utrzymać świadomość podczas pracy?
Z pomocą przyjdzie najlepszy przyjaciel adepta medytacji - oddech.
Na początek można zacząć od robienia sobie krótkich przerw w pracy aby poobserwować oddech. Naturalny oddech i towarzyszące mu odczucia w ciele. Z czasem gdy taki nawyk wejdzie w krew można wprowadzać uważność, świadomość oddechu bez przerywania pracy.
Można zacząć od łatwiejszych zadań. Ja pracuję przy komputerze, więc dla mnie byłyby to spotkania online, czytanie dokumentacji, oglądanie kursu.
Ważne, żeby budować nawyk świadomego oddychania. Gdy będziemy często obserwować siebie, swoje ciało i umysł podczas pracy to zaczniemy zauważać ciągi przyczynowo-skutkowe. Zauważymy co nas napina i stresuje. Dzięki temu w naturalny sposób zaczniemy zmieniać styl pracy na zrelaksowany.