webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina | W odwadze by kroczyć w swojej Prawdzie

Menu

Odpowiednie nastawienie do medytacji

Praktykuję regularnie medytację od ponad 5 lat.
Mimo to cały czas popełniam błędy.
Wciąż na nowo odkrywam, że dałem się uwieść ego i gdzieś na manowcach krążę za swoim ogonem 

Odpowiednie nastawienie do medytacji



Jakiś czas temu znalazłem ciekawą książkę, e-booka: Nie gardź skazami one cię wyśmieją

A tam w dość przystępny sposób opisane właściwe nastawienie do medytacji.
Przeczytanie tego otworzyło mi oczy na moje błędy. Na to, że medytując często czegoś oczekuję, czegoś szukam, chcę coś osiągnąć.
Na dwóch moich kursach uświadomienie sobie niewłaściwego nastawienia były punktem zwrotnym. Jak bym usunął blokadę. Przestałem się męczyć, a praktyka sama z siebie zaczęła płynąć, rozwijać się we właściwym kierunku.


Cytuję cały fragment dotyczący nastawienia do medytacji. Zaznaczyłem te określenia, które do mnie trafiają najbardziej

Jakie jest właściwe nastawienie do medytacji?

  1. Medytacja to obserwowanie i akceptowanie wszystkiego, co się pojawia — przyjemnego lub nie — w zrelaksowany sposób.
  2. Medytacja to obserwowanie i cierpliwe czekanie ze świadomością i zrozumieniem. Medytacja NIE polega na próbach doświadczenia czegoś, o czym czytałeś lub słyszałeś.
  3. Po prostu zwracaj uwagę na chwilę obecną. Nie zatracaj się w myślach o przeszłości. Nie daj się ponieść rozmyślaniom o przyszłości.
  4. Gdy medytujesz, zarówno umysł, jak i ciało powinny czuć się komfortowo.
  5. Jeśli umysł i ciało męczą się, to jest coś nie tak ze sposobem twojej praktyki i jest to odpowiedni moment, żeby sprawdzić, jak medytujesz.
  6. Dlaczego skupiasz się tak bardzo, gdy medytujesz? Pragniesz czegoś? Chcesz, żeby coś się stało? Chcesz, żeby coś przestało się dziać? Sprawdź, czy któreś z tych nastawień jest obecne.
  7. Medytujący umysł powinien być odprężony i spokojny. Nie możesz praktykować, gdy umysł jest napięty.
  8. Nie skupiaj się zbyt mocno, nie kontroluj. Nie zmuszaj się ani nie ograniczaj.
  9. Nie staraj się czegoś tworzyć ani nie odrzucaj tego, co się dzieje. Po prostu bądź świadomy.
  10. Próby tworzenia czegoś to chciwość. Odrzucanie tego, co się dzieje to awersja. Niezdawanie sobie sprawy, czy coś się dzieje, czy przestało się dziać, to iluzja.
  11. Faktycznie medytujesz tylko wtedy, gdy obserwujący umysł nie ma w sobie chciwości, awersji i niepokoju.
  12. Nie miej żadnych oczekiwań, nie pragnij niczego, nie bądź niespokojny; jeśli takie nastawienie pojawi się w twoim umyśle, medytacja stanie się trudna.
  13. Nie staraj się sprawić, żeby wszystko działo się tak, jak tego chcesz. Staraj się dowiedzieć, co się dzieje samo z siebie.
  14. Co robi umysł? Myśli? Jest świadomy?
  15. Gdzie jest teraz uwaga umysłu? Wewnątrz? Na zewnątrz?
  16. Czy obserwujący umysł jest świadomy we właściwy sposób, czy tylko powierzchownie świadomy?
  17. Nie praktykuj z umysłem, który czegoś pragnie lub chce, żeby coś się stało. W ten sposób możesz się jedynie zmęczyć.
  18. Musisz zaakceptować i obserwować zarówno dobre, jak i złe doświadczenia. Chcesz jedynie dobrych doświadczeń? Nie chcesz doznać nawet najmniejszego nieprzyjemnego doświadczenia? Czy to rozsądne? Czy to jest droga Dhammy?!
  19. Musisz ciągle sprawdzać swoje nastawienie, z jakim medytujesz. Lekki i wolny umysł możliwi ci dobrą medytację. Czy masz właściwe nastawienie?
  20. Nie czuj się rozproszony przez myślący umysł. Nie praktykujesz, żeby powstrzymać myślenie, lecz po to, by je rozpoznać i zaakceptować, gdy tylko się pojawia.
  21. Nie odrzucaj żadnego obiektu, który pojawia się w zasięgu twojej uwagi. Poznaj skazy, które pojawiają się w związku z tym obiektem i nieustannie je badaj.
  22. Obiekt uwagi nie jest tak naprawdę ważny. Naprawdę ważny jest obserwujący umysł, który pracuje w tle, żeby być świadomym. Jeśli obserwowanie jest wykonywane z właściwym nastawieniem, to każdy obiekt jest właściwym obiektem.
  23. Dopiero gdy obecna będzie wiara lub ufność (saddhā), pojawi się wysiłek. Dopiero gdy pojawi się wysiłek (viriya), uważność stanie się ciągła. Dopiero gdy uważność (sati) będzie ciągła, ustanowiona zostanie stabilność umysłu. Dopiero gdy stabilność umysłu (samādhi) zostanie ustanowiona, zaczniesz rozumieć rzeczy takimi, jakimi są. Gdy zaczniesz rozumieć rzeczy takimi, jakimi są (paññā), twoja wiara się wzmocni.

Prawidłowe podejście do medytacji - akceptacja natury umysłu

Prawidłowe podejście do medytacji - akceptacja natury umysłuAkceptacja staje się dla mnie głównym fundamentem świadomego istnienia w tym umysłowo-materialnym świecie. W pewnym sensie wszystko co mnie otacza i spotyka domaga się się akceptacji, jako przejaw rzeczywistości. Wszelki przejaw oporu przed Prawdą chwili obecnej, przed tym co Jest rodzi napięcie. W kontekście praktyki medytacyjnej niesie to ciekawe i warte poznania konsekwencje. Można spotkać się z wieloma rodzajami medytacji. Niektóre z nich mogą mieć jakiś określony cel, specyficzny stan do...

Medytacja rozluźniająca napięcia szczęki i skroni

Medytacja rozluźniająca napięcia szczęki i skroniW moim ciele dużo wyraźnych napięć gromadzi się na twarzy, głównie w szczęce i skroniach. Zauważyłem, że jeśli nic z tymi napięciami nie zrobię to będą się one kumulować i wyraźnie, negatywnie wypływać na ogólne samopoczucie Więc gdy zauważę, że nazbierało się trochę napięć i mam przestrzeń żeby się nimi zająć to tak też robię. Przede wszystkim na początku zdaję sobie sprawę z tego, że są napięcia i dokładnie przyglądam się gdzie są, jakie mają natężenie, czy są statyczne czy dynamiczne. Ogólnie...

Medytacja dostrajania się do natury

Medytacja dostrajania się do naturyOstatnio miałem okazję zrelaksować się na łonie natury. Nocowałem w samochodzie, w miejscu gdzie oddalony od cywilizacji. Małe jezioro otoczone lasem. Ledwo widoczna ingerencja człowieka w postaci kilku ścieżek leśnych. A tak cała reszta nienaruszona, wręcz dziewicza. W nocy okazało się, że nie słychać żadnych odgłosów z miast, ulic itp. Idealne miejsce aby rozluźnić się, pomedytować i wzmocnić łączność ze światem, z naturalnym rytmem życia. I tak też zrobiłem. Gdy wygodnie leżałem i wsłuchiw...

Cel medytacji

Cel medytacjiJaki jest cel medytacji? Po co ją praktykuję? Prawie od samego początku mojej przygody z medytacją cel był ten sam - osiągnięcie wyższych stanów świadomości. Potem gdy zacząłem jeździć na kursy medytacji Vipassana zauważyłem, że ta medytacja oczyszcza umysł z uwarunkowań, a ciało z napięć. Przywraca naturalny potencjał jaki drzemie w człowieku. A według przekazów prowadzi do ostatecznego celu - oświecenia. Moja celowość uległa zmianie. Teraz dążyłem do oczyszcza się i zmierzania ku wyzwoleniu z...

Medytacja dla programisty

Medytacja dla programistyW grudniu 2016 odbyłem swój pierwszy kurs Vipassany. Od tego czasu moje życie diametralnie się zmieniło. Zostało gruntowanie przewartościowane. Programowanie i tworzenie stron internetowych przestało być moim numer 1. Na tym miejscu po dziś dzień jest medytacja Vipassana - czyli debugowanie najwspanialszego biokomputera jakim jest połączenie ciała i umysłu To kolejny rozdział mojego życia. Mojej uznanie dla tej techniki i korzyści z jej praktykowania były i są takie duże, że nie potrafiłem tego...

Medytacja świadomego oddechu - Ānāpāna

Medytacja świadomego oddechu - ĀnāpānaObserwacja oddechu jest jedną z najpopularniejszych technik medytacji. Świadome oddychanie jest również mocną podstawą innych technik medytacyjnych oraz wielu aktywności ruchowych. Oddech zawsze nam towarzyszy, jest z nami wszędzie. To czyni go doskonałym obiektem medytacji. Dodatkowo sposób w jaki oddychamy daje nam informację o naszym stanie emocjonalnym. Oddech gdy jesteśmy spokojni jest wyraźnie inny od tego gdy jesteśmy pod wpływem silnych emocji. Praktyka ta polega na obserwowaniu natur...

Plan wykładu o medytacji

Plan wykładu o medytacjiMiałem plan żeby wprowadzić medytację w pracy. To już jest realizowane. Przeprowadziłem jeden wykład zapoznający z tematyką. Codziennie prowadzę sesje medytacyjne, w których uczestniczą współpracownicy. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Chciałbym zainteresować tematem innych. Wiem, że nie każdy ma czas żeby uczestniczyć w wykładzie, który może potrwać 1 godzinę. Postanowiłem zrobić wykład w formie elektronicznej - filmików na YouTube. Cały wykład będzie podzielony na części trwające 5-10 minu...

Cel wykładu o medytacji

Cel wykładu o medytacjiCelem wykładu o medytacji jestprzedstawienie technik medytacyjnychpropozycja wdrożenie elementów medytacji w pracy Wpis ten jest punktem Planu wykładu o medytacji Swoją przygodę z medytacją rozpocząłem w 2011 roku, czyli 10 lat temu. Na początku próbowałem różnych technik opierając się na materiałach dostępnych w Internecie. Sprawdziłem:medytację transcendentalną - mantrowaniemedytację z elementami wizualizacją - metoda Silvymedytację w ruchu - joga, tai chi Nic spektakularnego się nie działo...

Zawór bezpieczeństwa - ochrona przed narastającą frustracją

Zawór bezpieczeństwa - ochrona przed narastającą frustracjąOstatnio miałem kilka wybuchów. Wydawało się, że wszystko jest ok. Ale przytrafiła się jedna niemiła sytuacja, potem kolejna, potem coraz łatwiej było chwytać następne. "Im dalej w las, tym więcej drzew" Zanim się nie obejrzałem wulkan zaczął ziać ogniem. A gdy emocje już opadły i trzeba było się zmierzyć ze zniszczeniami... nic miłego. Znalazłem dość proste w wykonaniu ćwiczenie. Taki zawór bezpieczeństwa, żeby wewnętrzne ciśnienie nie wzrosło zbyt mocno. W ciągu dnia, co jakiś czas zatrzymuj...

Żyj lekko i płyń z prądem życia - Wu Wei

Żyj lekko i płyń z prądem życia - Wu WeiJedną z ciekawszych książek jaką mam w swojej kolekcji i którą przeczytałem kilkukrotnie jest Wu Wei - płyń z prądem życia. Książka jest bardzo lekka. Napisana przystępnym językiem. W prosty sposób opisuje jak żyć bez wysiłku i z lekkością. Przedstawia koncepcję iż życie w swej naturze jest proste, tyle że nasz umysł jest komplikuje. Tworzy iluzoryczną nakładkę przez którą postrzegamy rzeczywistość jak w krzywym zwierciadle. Rozwiązaniem tego problemu, tej zbędnej komplikacji, jest oddanie s...

Dystans do procesów myślowych - Powrót do zmysłów

Dystans do procesów myślowych - Powrót do zmysłówKolejna ciekawa książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nie tyle co ją przeczytałem, ale na bieżąco zrobiłem wszystkie ćwiczenia w niej zawarte. Niektórych z nich dalej używam. Co ciekawe z główną koncepcją spotkałem się przed przeczytaniem książki. Doświadczyłem tego osobiście. Jadąc pociągiem obserwowałem zmieniający się krajobraz za oknem. Byłem zrelaksowany, wszystko było OK. W pewnym momencie przypomniałem sobie, że jakaś część aplikacji, którą kilka dni temu zaprogramowałem może mi...

Jak medytować nie dodając kolejnych zadań do codziennego harmonogramu

Jak medytować nie dodając kolejnych zadań do codziennego harmonogramuGdy wpadłem w sidła Vipassany, tuż po powrocie z kursu, medytowałem w domu jak Budda przykazał. Jedną godzinę rano i jedną wieczorem. I tak przez rok. Co ciekawe to zbyt dużo korzyści nie uzyskałem. Później uświadomiłem sobie, że praktykowałem nieprawidłowo. Z kursu na kurs uświadamiałem sobie to co jest tam wałkowane wielokrotnie. Żeby nie kierować się pragnieniami, żeby zachowywać zrównoważony umysł. W moim przypadku oznacza to, że nie ma co się spieszyć do oświecenia. Wystarczy praktykować...

Błyskawiczne medytacje w ciągu dnia dla zwiększenia świadomości emocjonalnej

Błyskawiczne medytacje w ciągu dnia dla zwiększenia świadomości emocjonalnejPo rozpoczęciu przygody z Vipassaną wpadłem na pomysł, żeby stworzyć sobie jakiś sygnał w ciągu dnia, który by mi przypominał żeby być świadomym. Testowałem przeróżne sposoby i obecnie korzystam z zegarka na rękę z interwałowym alarmem. Dzięki niemu mam wyraźny sygnał, że czas sprawdzić swój stan świadomości. Ale im więcej praktykuję, im więcej jest w mojej głowie myśli powiązanych z medytacją tym ten sygnał pochodzi z wewnątrz a nie zewnątrz. Ok. Jest sygnał i co dalej? Sprawdzam jak się czuj...

Wartości wg Vipassany - dziesięć umysłowych przymiotów

Wartości wg Vipassany - dziesięć umysłowych przymiotówRozwój poprzez osiąganie celów mam już przewałkowany wielokrotnie. Prędzej czy później wytwarzało się we mnie wiele napięć, oporów i ostatecznie niechęci by dalej kontynuować. A to ostatecznie skutkowało wyrzutami sumienia i rezygnacją z podejmowania prób dalszego, zaplanowanego rozwijania się. Teraz mam kolejny pomysł. Przygotowuję się do stworzenia własnej techniki wzmacniającej rozwój wybranych wartości. Tutaj nie będzie celów, więc nie powinno też być napięć związanych z nie wykonywaniem p...

Kompulsywne objadanie się - w poszukiwaniu korzenia uwarunkowania

Kompulsywne objadanie się - w poszukiwaniu korzenia uwarunkowaniaOd kilku lat obserwuję u siebie zaburzoną relację z jedzeniem. Nigdy wcześniej nie zauważałem żadnych dysharmonii w tej płaszczyźnie. Jadłem kiedy tego potrzebowałem. Może czasem się objadałem, ale nie miałem z tego powodu dolegliwości fizycznych czy wyrzutów sumienia. Od raz na jakiś czas zjadłem trochę więcej. Nie troszczyłem się za bardzo to co jadłem. Nie koniecznie to było zdrowe jedzenie. Czasy młodości rządziły się innymi priorytetami. I to właśnie jest kluczowe. Gdy nie przywiązywałem...

Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja Vipassana

Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja VipassanaNiebawem jadę na kolejny kurs medytacji Vipassana. To będzie mój 4 kurs, na którym będę medytować. Byłem również na 2 kursach (10 i 8 dniowy), na których służyłem, czyli zajmowałem się pomocą w organizacji. Głównie było to gotowanie i sprzątanie. Mam już swój wypracowany i sprawdzony system. Dlatego z chęcią podzielę się swoją wiedzą, która może przydać się zarówno nowym adeptom jak i zaprawionym w boju Joginom Vipassany :) Przygotowanie do kursu Vipassany na płaszczyźnie intelektualnej i ment...

Czym jest uważność? Właściwe zrozumienie jest kluczowe w Mindfulness

Czym jest uważność? Właściwe zrozumienie jest kluczowe w MindfulnessWczoraj byłem na czwartym spotkaniu Mindfulness. Gdy się zapisywałem na kurs nawet się nie spodziewałem, że Mindfulness wywrze na mnie takie wrażenie, że już od pierwszego tygodnia praktyki zauważę korzystne rezultaty. Przyznam się szczerze, że do tej pory traktowałem Mindfulness jako komercyjny wynalazek, uproszczoną forma medytacji, ogołoconą z duchowości. Coś w sam raz dla kultur zachodu. Na drugim spotkaniu, czyli po tygodniu praktyki w domu, podczas dzielenia się spostrzeżeniami, słuchałem...

Krótka pauza uważności i wglądu w siebie - prosta technika medytacyjna

Krótka pauza uważności i wglądu w siebie - prosta technika medytacyjnaBardzo prosta technika zaczerpnięta z kursu Mindfulness. Opisywałem ją pobieżnie w kontekście zastosowań w ciągu dnia. Teraz opiszę dokładniej sam proces medytacji. Całość składa się z trzech części.ŚwiadomośćPrzekierowanie uwagiRozszerzenie świadomości Świadomość Zatrzymaj się na moment. Możesz stać, siedzieć, jak Ci wygodnie i jak Ci pozwala na to sytuacja. Jak możesz to zamknij oczy. Uświadom sobie pozycję ciała. Zwróć uwagę jak odczuwasz swoje ciało. Zdaj sobie sprawę z ogólnego samopoczu...

Pokusa jedzenia - medytacja rozwijająca świadomość i wolną wolę

Pokusa jedzenia - medytacja rozwijająca świadomość i wolną wolęWczoraj wieczorem miałem przygodę z przejedzeniem się. Byłem w pełni świadomy tego, że jestem już najedzony, że kieruje mną pragnienie przyjemnych doznań smakowych. Mimo to pofolgowałem sobie. Czuję, że prawie w pełni to zaakceptowałem, nie wyrzucam tego sobie. Za to stało się to doskonałym powodem, żeby opracować prostą technikę medytacyjną i podzielić się nią. Uważność rozwijająca wolną wolę Aby móc postępować tak jak się chce. Mieć wolną wolę i decydować zgodnie ze swoim wnętrzem potrzebny...

Medytacja przed zmianą aktywności - prosta technika zwiększająca uważność

Medytacja przed zmianą aktywności - prosta technika zwiększająca uważnośćZauważyłem, że często będąc w ciągu różnych aktywności, płynąc w strumieniu myśli, wykonuję automatycznie czynność za czynnością. Bez głębszych refleksji i świadomości ciała, w oderwaniu od bycia obecnym. Bez wyraźnej intencji. Automatyczne dryfowanie pośród fal codzienności. Postanowiłem to zmienić. Wpadł mi do głowy pomysł na krótkie medytacje, chwile uważności. Skupienie się na swoim wnętrzu i prawdziwej, szczerej intencji dotyczącej tego co chcę zrobić i dlaczego. Medytacji uświadomionej...